facebooktwitteryoutube
in Design - 08 Maj, 2015
by admin - no comments
Jak polepszyć wygląd bloga

Łączenie tworzenia bloga i jego oceny nie jest dobrym pomysłem, po kilku (kilkunastu?) godzinach siedzenia nad układem graficznym całość zlewa się w jedną niezidentyfikowaną masę obrazków, czcionek i kolorów. Jest jednak kilka miejsc do których możemy zajrzeć aby otrzymać pomoc i poddać naszego bloga (konstruktywnej?) krytyce.

 

Lista nie jest kompletna, jeśli znacie jakieś inne pochwalcie się:

 • commandshift3.com – pisali o nim już Antyweb i Webowy.pl, w skrócie ocena sprowadza się do tego, że wystawiasz swojego bloga do walki jeden na jednego z całą rzeszą dostępnych na commandshift3 stron. Pozyskana informacja zwrotna jest dość ogólna, bo sprowadza się do zestawienia naszych wygrywanych i przegranych, w zamian za to commandshift3 jest świetnym źródłem dla szukających inspiracji.
 • Forum Goldenline (wymaga rejestracji) – o społeczności GoldenLine pisali już m.in. Arvind Juneja i Antyweb, dodam, że istnieją miejsca gdzie możemy poddać naszego bloga ocenie. Jednym jest grupa opinie i oceny stron www a drugim, specjalnie dla blogów, jest temat http://www.goldenline.pl/forum/blogi/139228. Tu informacja zwrotna jest zazwyczaj dużo bardziej szczegółowa.
 • Forum Optymalizacja (wymaga rejestracji) – w wątku strony do oceny  możemy poddać naszego bloga ocenie użytkowników z forum optymalizacja.com. (krótka notka: ittechnology.us) Społeczność ta jest co prawda raczej nastawiona napozycjonowanie, ale na pewno nie zabraknie chętnych do oceny naszego bloga.
 • Forumowisko (wymaga rejestracji) – gigantyczne forum dyskusyjne o wszystkim. W wątku oceń stronę na pewno trafi się kilka osób które pomogą nam wskazać drogę do ulepszeń.
 • idg.pl (wymaga rejestracji) – można jeszcze spróbować na forum idg w wątkuocena stron uzytkowników. Nigdy z niego nie korzystałem, ale sądzę, że i tu otrzymasz odpowiedź na nurtujące cię pytania..

Zanim zapytasz

 

Zanim zapytasz o ocenę własnego bloga poświęć kilka chwil by ocenić strony innych. Szansa na solidną recenzję wzrasta jeśli widać, że zadałeś sobie trudu by (d)ocenić innych. Także sposób w jaki oceniasz strony może wpłynąć znacząco na to jak inni ocenią twojego bloga.

4 rzeczy o których warto pamiętać

 1. Czytaj regulamin forum zwyczajnie dlatego, że jeśli go nie przeczytasz i zrobisz coś ,czego wg. regulaminu nie wolno, twoja prośba zostanie skasowana i zmarnujesz własnyczas.
 2. Bądź uprzejmy, to że niektórzy użytkownicy zachowują się jakby pozjadali wszystkie rozumy nie znaczy, że masz się zachowywać podobnie. Liczy się cel, czyli ocena bloga.
 3. Jeśli masz konkretne pytanie zadaj je zamiast owijać w bawełnę. Uwaga! Wielokrotnie szczegółowe pytanie zwyczajnie przerasta przeciętnego użytkownika, więc dobrze jest nie przesadzać.
 4. Dziękuj osobom za ocenę, jeśli ktoś ocenił twoją stronę podziękuj mu za włożony trud, czy to na łamach forum, czy prywaną wiadomością – będziesz miał pewność, że następnym razem ta sama osoba też chętnie oceni jeden z twoich blogów.

Jak podchodzić do informacji

Wielokrotnie z wypowiedzi forumowiczów nie dowiesz się niczego poza tym, że blog jest „do bani, katastrofą, porażką itp.”. Jeśli chcesz się wdawać w bitwy słowne proszę bardzo, sądzę jednak, że wystarczy poczekać kilka dni i zobaczyć, czy nie będzie jakiś poważnych komentarzy – jeśli nie, może to znaczyć, że blog rzeczywiście wygląda fatalnie a dobry wygląd osiągniemy jedynie po kompletnej przebudowie.Podchodź do każdej zdobytej informacji z dystansem i bądź szczery wobec samego siebie, jeśli sądzisz, że krytykujący ma rację, nie kłóć się o duperele.

Co jeśli nikt nie odpowie

Jeśli nikt nie odpowiada na ogłoszenie może to znaczyć kilka rzeczy:

 • Podszedłeś do sprawy „olewczo”, ludzie lubią być szanowani, wiec nie zaszkodzi opisać swoją prośbę dokładnie i odpowiednio do sytuacji jednocześnie będąc uprzejmym.
 • Nie ma czego poprawiać, jeśli twój blog wygląda bardzo dobrze i ma swój klimat nie oczekuj dwustu krytycznych wpisów, czasem zwyczajnie nie ma czego krytykować, a nie każdy powie „super”, „świetnie”, „rewelacyjnie”.
 • Nie oceniłeś stron innych użytkowników pokazując, że społecznośc nie jest dla ciebie ważna i liczy się tylko to, że sam otrzymasz to co chcesz. Drugą wersją tego mogą być odpowiedzi jednosłowne pt. „do luftu”, „szajs” itp.

Dając sobie trochę czasu i wystawiając bloga do oceny na kilku forach można zdobyć dość pokaźną kolekcję komentarzy. Łącząc to z oceną kilku wybranych przyjaciół możecie zebrać listę poprawek starczącą na kilka tygodni.

Podziękowania

Za waszą pomocą, wsparciem Marcina z iworks.pl i Roberta z Webaudit.pl i uczestników forum Goldenline makrocentrum przeszedł dużą transformację, serdecznie dziękuję i polecam się na przyszłość.