facebooktwitteryoutube
in Kodowanie - 12 Mar, 2015
by admin - no comments
Dlaczego na blogu warto pisać podsumowania

Podsumowanie jest sposobem na ogarnięcie całości tematu w jednym krótszym lub dłuższym wpisie. Można podsumowywać miesiąc blogowania, spotkanie na barcampie, pierwsze 10 godzin gry, wyniki finansowe – jednym słowem wszystko, na co najdzie cię ochota. Zanim jednak zaczniesz podsumowywać wszystko jak leci, warto postawić sobie kilka celów:

1.) Podsumowanie pozwala ułożyć informacje

Pisząc o wnioskach wyciągniętych z jakiegoś doświadczenia musisz ponownie prześledzić wszystkie związane z nim wątki. Na nowo przeżywasz najważniejsze chwile klęski i radości, co pozwala na szersze spojrzenie. Jeżeli dany temat jest dla ciebie zamkniętym rozdziałem, podsumowanie pozwoli ci zebrać wszystkie ważne informacje w jednym miejscu i uszeregować je – po kilku miesiącach taki wpis podsumowujący może naprowadzić cię na nowe pomysły do blogowania.

2.) Podsumowanie pozwala wyciągnąć nowe wnioski

W trakcie tworzenia podsumowania niejednokrotnie nasuwają się myśli, których wcześniej z racji natłoku zdarzeń nie było ci dane doświadczyć. Czasem nawet okazuje się, że już w trakcie pisania masz ochotę wyrzucić cały tekst i napisać go od nowa. Nic dziwnego, temat wstępnie ogarnięty i podgrzany jest jak dobry bigos – im częściej go podgrzewasz, tym smak jest bardziej dojrzały. Nie znaczy to, że masz pisać tekst 20 razy. Zanotuj nowe wnioski i pomysły a po jakimś czasie zrób z nich nowe wpisy. W przyrodzie wiele gatunków rozmnaża się przez pączkowanie – może twój wpis na blogu jest jednym z nich?

3.) Podsumowanie przedstawia twój punkt widzenia

Interpretacja zagadnień jest jednym z najbardziej dyskusyjnych tematów, czy szklanka jest do połowy pusta, czy pełna – czy piractwo jest dobre, czy złe. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia podsumowanie pomoże ci przedstawić twoją rację na twój sposób. Jeśli ten punkt widzenia jest wystarczająco klarowny zazwyczaj znajdzie się ktoś przeciwnego zdania i komentarze na blogu masz pewne.

4.) Podsumowanie pozwala zachęcić do komentowania

Czytelnicy blogów są jak dzieci – uwielbiają papki. Treść o odpowiedniej konsystencji, gotowa do wchłonięcia, jest jednym z filarów dobrej treści na blogu. Wystarczy, że dodasz trochę goryczy do ogólnie łatwostrawnego dania i już masz materiał do dyskusji – nie mówię o tym, by grać na emocjach, ale by w ogólnie zrozumiałym i akceptowalnym podsumowaniu dać czytelnikowi miejsce na uczestnictwo i świadomie lub nieświadomie popełnić błąd. Ludzie uwielbiają papki, ale jednocześnie chcą czuć ich smak – podsumowując, daj czytelnikowi dostęp do treści i pozwól mu podzielić się własnymi doświadczeniami.

5.) Podsumowanie zachęca do linkowania

Jeśli twoje podsumowanie jest ciekawe, zawiera wystarczającą ilość danych i daje czytelnikowi możliwość komentowania, to automatycznie zachęca do linkowania. Czytelnik twojego bloga, który postanowi stworzyć wpis będzie szukał źródeł. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jako źródło informacji umieści odnośnik właśnie do Ciebie. Oczywiście, jeśli samo podsumowanie dotyczy najbardziej aktywnych komentujących lub najczęściej linkujących w danym miesiącu, to kolejne odnośniki zwrotne masz pewne.

 

Przy odrobinie wprawy podsumowania piszą się prawie same, a korzyści z nich płynące są nie do przecenienia. Co sądzisz o podsumowaniach na blogach? A może każdy twój wpis jest pewnego rodzaju podsumowaniem?