facebooktwitteryoutube
in Kodowanie - 06 Lut, 2015
by admin - no comments
Feedflare – Dodaj uroku kanałowi RSS swojego bloga

Jeśli jesteś nałogowym czytelnikiem kanałów RSS z pewnością zauważyłeś linki widoczne na samym końcu niektórych artykułów:

obrazek6

Są to “feedflares”. Słowo “flare” wg. ling.pl znaczy “raca, rakieta oświetlająca, światło (rakieta) sygnalizacyjna, rozbłysk, migotliwe światło” itp. i ponieważ możliwości przekładu jest dużo, dla naszych potrzeb ochrzczę feedflares “błyskotkami”.

Jeśli już masz konto feedburner, włączenie błyskotek jest łatwe. Wybierasz swój kanał informacyjny (w przypadku http://sobek.pl/feed/ jest to Komplet @ Sobek.pl) i w zakładce Optimize klikasz na opcje Feedflare. Ukazuje się lista najbardziej popularnych błyskotek.

Zaznaczając pole w kolumnie feed promujesz te, które mają pojawiać się w stopce każdego wpisu wyświetlanego przez kanał informacyjny (lub site – te, które mają pojawić się pod każdym wpisem na stronie).

Własne błyskotki

Główną niedogodnością błyskotek jest fakt, że są one po angielsku, co dość znacznie obniża ich wartość dla polskiego bloga. Na szczęście stan ten dość łatwo zmienić za pomocą tajemniczego pola Personal Feedflare:

obrazek4

Pole służy do “zapodania” własnych błyskotek, których adres wpisujemy w polu (Enter or paste a Flare Unit URL) następnie klikając na przycisk Add New Flare. Po dodaniu wszystkich potrzebnych błyskotek na samym dole strony klikamy na przyciskSave.
Skąd wziąć polskie błyskotki

Tydzień temu spędziłem trochę czasu na przetłumaczeniu kilku błyskotek. Wystarczy skopiować adres linku i wkleić go w pole (Enter or paste a Flare Unit URL).

1. Prawa autorskie
Wyświetla: “Copyright {nazwa blogu}. Wszelkie prawa zastrzezone.”

2. Subskrybuj komentarze
Wyświetla link do kanału komentarzy danego wpisu.

3. Dodaj do del.ico.us
Pozwala dodać wpis do del.ico.us.

4. Ulubione Google
Pozwala dodać wpis do zakładek Google.

5. Ulubione Technorati
Pozwala dodać wpis do “Technorati favorites”.

6. Wykop to!
Dodaje wpis do wykop.pl. (zauważyłem u zielonego bloggera [patrz pierwszy obrazek] i w ferworze walki zrobiłem identyczny)

7. Kontakt z autorem
Wyslij wiadomość do autora wpisu

8. Wyslij znajomemu
Zawiadom znajomego o wpisie za pomocą maila

Moja stopka w kanale informacyjnym blogu http://sobek.pl obecnie składa się z: #6, #3, #8 i #2 co widać na załączonym obrazku (możecie też dołączyć do grona czytelników):

rss-boite

Niestety w chwili obecnej Feedburner.com nie jest w stanie obsłużyć polskich znaków (kodowanie ISO-8859-1). Na ogonki więc przyjdzie nam jeszcze poczekać.