facebooktwitteryoutube
in Kodowanie - 10 Cze, 2015
by admin - no comments
Jak przyspieszyć bloga pod WordPress

Szybki blog jest wynikiem współdziałania kilku elementów. Każda z tych cegiełek nastawiona jest na to, by zmniejszyć czas potrzebny na pobranie strony i możliwie najszybciej reagować na czynności, które czytelnik może wykonać na blogu. Dobry efekt można osiągnąć stosując tylko wybrane elementy – najlepszy wynik osiągniemy łącząc wszystkie w spójną całość.

1.) Hosting

Dobry serwer to podstawa działania bloga. Niezależnie od tego czy płatny czy darmowy, szybka obsługa strony już na samym początku daje przewagę nad wolnym i niemrawym zachowaniem hostingu.

Wiele rzeczy można nadrobić małym rozmiarem stron, zmniejszeniem liczby elementów graficznych i skryptowych oraz keszowaniem (wszystkie opisane niżej), ale każda trzynoga antylopa będzie biegła wolniej od jej czteronożnej kuzynki.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki hosting wybrać lub rozglądasz się za następcą obecnego serwera:

Polecam: Hosting 8p
Po przeniesieniu na nowy serwer i pierwszych czterech dniach działania mogę spokojnie polecić hosting oferowany przez 8p. Podstawowy pakiet jest względnie tani (bez promocji 49 zł rocznie) a patrząc na przesył plików na koncie ftp i działaniu serwera WWW aż serce rośnie. Każdy pakiet ma nieograniczoną liczbę kont ftp i baz MySQL (pełne dane na stronie 8p), co wraz z zasłyszanymi dobrymi opiniami było powodem, dla któregomakrocentrum obecnie znajduje się na serwerach tej firmy.

Dobre rzeczy słyszałem jeszcze o Netshock i FC, ale tu musiałbyś sam poszperać i zobaczyć czy warto.

Nie polecam: Hosting Superhost
Patrząc na różnicę między obecnym hostingiem 8p a poprzednim Superhost niestety nie mogę polecić usług tego ostatniego. Osobiście nie miałem z nim żadnych problemów i wszystko chodziło jak trzeba, ale po pierwsze wolno (serwer 8p to demon prędkości w porównaniu z tym na Superhost), do dyspozycji miałem stary panel zarządzania i byłem ograniczony w liczbie kont ftp oraz baz MySQL. Jednym słowem: można, ale po co?

2.) Rozmiar strony

W uproszczeniu mówiąc: mniejsza strona będzie ładowała się szybciej niż większa strona. Większa ilość danych zwyczajnie wymaga większej ilości czasu by ją przesłać do przeglądarki. Jeśli chcesz zapewnić odwiedzającym bardziej dostępnego bloga lub obniżyć koszty hostingu, jednym ze sposobów jest fizyczne ograniczenie rozmiaru strony WWW. Jakiś czas temu robiłem test objętości stron głównych polskich blogów i mogę powiedzieć, że różnica jest znaczna. Jednakowo duża jest różnica w czasie ładowania poszczególnych blogów. Rozwinięcie tego tematu oraz wiele ciekawych komentarzy znajdziesz we wpisie Test – czy twój ulubiony blog to błyskawica?. Na blogu ittechnology.us znajdziesz też 8 przydatnych narzędzi do testowania szybkości ładowania strony.

3.) Liczba elementów

Każdy element pobierany podczas wczytywania bloga oznacza sekwencję:

  1. Czekanie na połączenie z serwerem
  2. Połączenie
  3. Czekanie na połączenie z plikiem
  4. Połączenie
  5. Pobieranie pliku

Nawet, jeśli łącze internetowe lub przeglądarka potrafią nawiązać wiele połączeń równocześnie lub stosować potokowanie, zmniejszenie ilości elementów na stroniesprowadza się do jednego: mniejsza ilość czasu potrzebna na pełne załadowanie strony bloga. Rozwinięcie tego tematu na przykładzie plików graficznych znajdziecie we wpisie Jak zmniejszyć liczbę obrazków na stronie na przykładzie makrocentrum.pl.

4.) Keszowanie

Dla odwiedzającego sprawa jest prosta, wpisuje adres WWW w okno przeglądarki i odwiedza stronę. Ze strony mechaniki bloga sytuacja wygląda nieco inaczej, polega ona na całej gammie życiodajnych elementów takich jak komunikacja z bazą danych i przetłumaczenia poleceń PHP.

Nawet, jeśli łącze jest dobre, serwer szybki a strona mała, z każdym odwiedzającym wewnątrz serwera powstaje mała burza połączeń i nieznacznie (lub znacznie) opóźnia wynik wyświetlania strony. Keszowanie doprowadza do sytuacji, gdzie raz na jakiś czas (na makrocentrum co godzinę) zapisywana jest aktualna wersja strony z wykorzystaniem wszelkich dostępnych zapytań. W pozostałym okresie czytający widzi statyczną kopię skeszowanych danych. Serwer jest mniej obciążony – strona działa szybciej.

Dostępne wtyczki keszujące do WordPress:

  • WP-Cache (wraz z krótkim opisem via Tomasz Topa)
  • WP Super Cache (używam) – usprawnienie WP-Cache
  • PHP Speedy – dość młody, ale bardzo rozwojowy projekt

Wszystko razem

Dopiero połączenie wszystkich elementów daje naprawdę dobre rezultaty.Niestety nie zawsze jest to możliwe, wtedy robimy co możemy aby skrócić czas potrzebny na załadowanie strony. Można też zwyczajnie nie przejmować się czytelnikiem, bo przecież „Content is King”. Co nie?