facebooktwitteryoutube
in Narzędzia - 10 Lut, 2015
by admin - no comments
Co to jest pingback, trackback i jak je stosować

W komentarzach do wpisu “6 rzeczy, które konflikt Chiny-Tybet nauczył mnie o blogowaniu” Igor zasugerował coś,  na co chętnie się zgodziłem:

[…] czym sie rozni pingback czy trackback od zwykłego linku. Nie wiem jak go ustawic w takim bloggerze, co on mi daje i w jaki sposób go stosowac. […] Mysle ze masz temat na następnego posta […]

Jest temat i jest wpis. Dziękuję Igor 🙂

Co to jest pingback

 

Pingback to wiadomość o tym, że ktoś w swoim wpisie zamieścił odnośnik do naszego bloga. Zamiast przeczesywać Internet w poszukiwaniu tych, którzy zadali sobie trud by zaszczycić nas linkiem zwrotnym pingback leci w naszą stronę i zazwyczaj siada między zwykłymi komentarzami z informacją “Jaś Ikśiński na swoim blogu zamiescił odnośnik do tego wpisu”. Nie wszystkie platformy blogowe uznają i stosują pingback np. w życiu nie doczekasz się pingback z platformy Blogger / Blogspot. Zresztą Blox i Jogger też nie stosują sygnałów pingback.

Po co jest pingback

Pingback oszczędza piszącemu dużo czasu, bo zamiast ręcznie informować wszystkie osoby z których wpisów skorzystaliśmy wysyłamy małą flotyllę w pełni automatycznych statków kurierskich z wiadomością “Ja do Ciebie linkuję”.Dodatkowo pingback stanowi źródło promocji dla wpisu, ponieważ blogerzy zazwyczaj sprawdzają skąd pochodzą sygnały pingback które do nich docierają.

Jak używać pingback

  • WordPress – wszystkie strony wymienione w treści są automatycznie powiadamiane o linku.
  • Blogger / Blogspot – nie ma opcji powiadamiania innych o linkach.
  • Blox – możliwy wyłącznie trackback.
  • Jogger – możliwy wyłącznie trackback.

Pingback a komentarz

Pingback nie nadaje się do zastąpienia komentarza. Zazwyczaj pingback zawiera fragment treści bezpośrednio otaczającą odnośnik wraz z odnośnikiem do wpisu z którego cytat pochodzi. Trudno by było dopasować zawartość fragmentu tekstu do tego, co akurat chcemy powiedzieć w formie komentarza, więc pingback lepiej używać do tego, do czego został przeznaczony, czyli informowania kogoś, że zamieściliśmy odnośnik do jego bloga.

Co to jest trackback

 

Podobnie jak pingback, trackback jest powiadomieniem, ale zamiast powiadamiać o tym, że ktoś dodał odnośnik do naszego wpisu informuje o tym, że tamten wpis jest odpowiedzią na coś, o czym pisaliśmy na naszym blogu. Podobnie jak pingback, trackback zazwyczaj umieszcza się między zwykłymi komentarzami z informacją “Jaś Ikśiński na swoim blogu odpowiedział na treść tego wpisu”. Popularną platformą blogową nie stosującą sygnałów trackback jest Blogger / Blogspot, co w połaczeniu z brakiem mozliwości wysłania pingback czyni ją dość zamkniętą na komunikację (Krzysztof Lis opisał sposób na obejście problemu z Trackback).

Po co jest trackback

Czasami zwyczajny komentarz pisany na blogu autora wpisu byłby zbyt długi, więc autor komentarza może postanowić przerobić komentarz na wpis na własnym blogu. Trackback informuje własnie o tym, że taka sytuacja nastąpiła i  oznacza informację “Mój wpis jest odpowiedzią na Twój wpis”.

Jak używać trackback

  • WordPress – pod wpisem znajduje się pole “sygnały trackback”. Tam można wpisać adres artykułu (lub wielu artykułów) na które nasz wpis jest odpowiedzią.
  • Blogger / Blogspot – nie ma opcji powiadamiania innych o odpowiedziach (trzeba stosować metody pomocnicze).
  • Blox – Pod oknem wpisu znajduje się link “+ Trackback”, klikając go pokazuje się okno do zamieszczenia maksymalnie 5 adresów stron, które chcemy powiadomić o wpisie.
  • Jogger – Według opisu Jogger-Wiki możliwe, problem polega na tym, że nie mam JabberID by to sprawdzić. Będę wdzięczny za zrzut ekranu przesłany na adres lukasz {małpa} sobek {kropka} pl lub informacje w komentarzu dotyczące tematu “jak dokładnie wygląda dodawanie trackback do innego bloga do właśnie tworzonego wpisu w serwisie Jogger.pl”. Osoba, która mnie oświeci otrzyma linka zwrotnego właśnie w tym miejscu :).

Trackback a pingback

Trackback jest informacją o tym, że gdzieś w blogosferze pojawił się wpis, który jest odpowiedzią na jeden z naszych artykułów. Pingback ze swojej strony informuje jedynie o tym, że ktoś dodał linka do naszego bloga lub wpisu. Można zwyczajnie linkować do czyjegoś bloga (pingback), napisać odpowiedź na jeden ze wpisów (trackback) albo napisać odpowiedź która w swojej treści zawiera odnośnik do wpisu na który jest odpowiedzią (ping+trackback, w takim wypadku wysyłany jest tylko trackback).

Trackback a komentarz

Trackback jest informacją o tym, że ktoś zamiast napisać komentarz na blogu autora postanowił z niego zrobić oddzielny wpis na własnym blogu. W efekcie końcowym trackback wygląda podobnie jak pingback i z powodów podanych w części “pingback a komentarz” sam w sobie raczej nie nadaje się na komentarz – pozostaje on informacją o komentarzu.

PS. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o trackback i pingback zapraszam Cię na stronęhttp://en.wikipedia.org/wiki/Linkback (angielski).