facebooktwitteryoutube
in Narzędzia - 14 Lut, 2011
by admin - no comments
Live Webmaster Center (beta) – Czy warto? [recenzja]

Jakiś czas temu Firma Microsoft uruchomiła Webmaster Center (obecnie w fazie beta)jako dodatek do wyszukiwania za pomocą Live.com. Pomysł podobny do dość obszernych Google Webmaster Tools, które pozwalają na zarządzanie witryną od strony Google. Czy Live Webmaster Center w fazie beta oferuje podobną gamę możliwości dla wyszukiwarki Live.com?

Rejestracja

Jeśli masz już Microsoft Live ID jesteś szczęśliwcem, bo proces rejestracyjny ciągnie się przez pięć ekranów:

1.) Wybieramy, czy skorzystamy z już posiadanego maila, czy zakładamy nowy (oczywiście w Hotmail).

2.) Jeśli korzystamy z istniejącego maila wpisujemy go wraz z hasłem, opcjami jego resetowania potwierdzając wszystko przepisując znaki z obrazka captcha.

3.) Podajemy informacje osobiste: data urodzenia, płeć, branża, zawód, miejsce zamieszkania, województwo (sprytnie ukryte pod nazwą prowincja) i kod pocztowy. Jeśli chcemy dostarczyć jeszcze więcej informacji możemy opcjonalnie dodać stanowisko w pracy, stan cywilny oraz czy są dzieci w gospodarstwie domowym.

4.) Akceptujemy umowę serwisową firmy Microsoft oraz zasady zachowania poufności informacji firmy Microsoft. Fragment ze strony:

Wpisanie adresu e-mail oraz kliknięcie przycisku Akceptuję oznacza akceptację wszystkich Umów i rozpoczęcie odbierania wszystkich informacji od firmy Microsoft drogą elektroniczną. Masz świadomość, że tworzysz poświadczenia, których możesz używać w innych witrynach i usługach Windows Live ID. Wyrażasz również zgodę na otrzymywanie określonych reklam oraz okresowych wiadomości e-mail dla członków od firmy Microsoft. Jeśli nie akceptujesz opisanych Umów, kliknij przycisk Anuluj, aby przerwać zapisywanie się.

5.) Ekran zakończenia rejestracji wraz z odnośnikiem umożliwiającym wyłączenie otrzymywania informacji handlowej drogą mailową, na adres rachunku (czymkolwiek miałby być) oraz przez telefon.

Po założeniu konta system automatycznie loguje nas do narzędzi webmastera i przekierowuje nas do panelu dodawania nowej strony. (Pod nasz adres mailowy lecą dwie wiadomości e-mail)

Dodawanie strony

Potwierdzenie tego, że jesteśmy właścicielami strony odbywa się poprzez dodanie tagu do strony głównej lub wgraniu pliku o nazwie LiveSearchSiteAuth.xml i określonej treści do katalogu głównego naszego serwera.  Treść pliku jest generowana automatycznie, do nas należy wyłącznie stworzenie takiego pliku, wklejenie generowanej informacji, zapisanie go i umieszczenie pliku na serwerze. Pestka!

Funkcje

Panel główny – pokazuje podstawowe informacje o naszej witrynie, w tym daty ostatnich odwiedzin pajączka oraz ranking naszej strony w skali 1-5 za pomocą zielonych skrzyneczek. Jedna skrzynka piwa, dwie skrzynki piwa…

 

Check robots.txt – tu można sprawdzić jak zawartość pliku robots.txt ma się do wymagań wyszukiwarki Live.com. Nie ma możliwości bezpośredniego sprawdzenia pliku, trzeba wkleić jego treść do przygotowanego okienka.

Keywords – daje możliwość wpisania słowa kluczowego w celu sprawdzenia, które strony są notowane dla danej frazy i jaka jest ich siła. Pomysł moim zdaniem rewelacyjny, wykonanie  – mierne.

 

Linki wychodzące – pokazuje 10 najlepiej działających linków wychodzących, niestety znów za pomocą zielonych skrzyneczek.

Linki przychodzące – pokazuje 10 stron, które najczęściej przekierowują na naszą. Skrzyyy… wiecie, o co chodzi.

Podsumowanie

Jeśli macie nieco wolnego czasu, albo chcecie się przygotować na to, że w przyszłości panel może być użyteczny (bądź, co bądź to tylko beta) – zapraszam do założenia konta. W przeciwnym przypadku możecie sobie spokojnie odpuścić chyba, że planujecie kampanię w wyszukiwarce live.com. Jest jedna rzecz którą chciałbym, żeby Google „zaimportowała” z Live Webmastera do swoich Narzędzi webmasterskich, a jest to możliwość sprawdzenia pozycji dla wybranych słów kluczowych. Na pozostałą część obecnie miłosiernie spuszczę kurtynę milczenia.

Tytuł: Live Webmaster Center (beta)

Wersja programu: z dnia 24 kwietnia 2008r.

Producent: Microsoft Corporation (strona producenta)

Ocena: 1,5 / 6