facebooktwitteryoutube
in Narzędzia - 10 Mar, 2015
by admin - no comments
Post2Blog – Program do blogowania [recenzja]

Dodawanie wpisów przez panel bloga jest dla mnie dużą niedogodnością. Nigdy nie wiem, czy akurat w najmniej oczekiwanym momencie serwer nie odmówi posłuszeństwa, przeglądarka stwierdzi, że czas na błąd krytyczny albo sama platforma blogowa dojdzie do wniosku, że coś poszło nie tak. Nie, żeby takie rzeczy zdarzały się nagminnie – wystarczyło mi raz stracić półgodzinny zalążek wpisu by mieć dość na bardzo długi czas. Od tamtej pory korzystam z programów do blogowania.

Byłem (i nadal jestem) dość zadowolony z programu do blogowania Windows Live Writer (recenzja tu), wystarczyło jednak kilka minut zabawy z Post2Blog by zrezygnować z programu Microsoftu, ale po kolei:

Post2Blog – Instalacja

Wystarczy pobrać i rozpakować archiwum zip z Download.com lub Free-Downloads.com by otrzymać plik instalacyjny, nadal jednak głowię się nad tym po co Bytescout spakował „instalkę” o rozmiarze 9,33 megabajtów do archiwum zip o rozmiarze 9,27 megabajtów. Pomijając tę ciekawostkę instalacja po jej rozpoczęciu przebiegła sprawnie i bez przykrych niespodzianek.

Wtyczki

Edytor Post2Blog już w trakcie instalacji pozwala zainstalować kilka wtyczek m.in:

 • do Internet Explorer – daje możliwość zaznaczenia fragmentu tekstu w przeglądarce i wysłania go bezpośrednio do programu P2B (dodatkowy smaczek: możliwość uzupełnienia skopiowanego cytatu małym zrzutem ekranu ze strony źródłowej).
 • do Firefox – identyczna funkcjonalność jak w przypadku Internet Explorer, dodam tylko, że szablony cytatów można dostosować do własnych potrzeb.
 • do MS Word – pozwala korzystać z Microsoft Word jako narzędzia do tworzenia wpisów, po skończonej edycji nowego artykułu jednym kliknięciem myszki importujemy cały wpis (tak, obrazki i inne dodatki też) do panelu Post2Blog gdzie zajmujemy się już tylko sprawami technicznymi.

Po instalacji – pierwsze wrażenie

Pierwsze skojarzenie jakie narzuca się po otworzeniu programu to „Hej, czy to kolejny Office?”. Każdy użytkownik pakietów biurowych od razu poczuje się jak w domu. Układ jest przyjazny, opcje są ukazane w postaci tekstów lub ikonek szybkiego dostępu – nie pominięto nawet kreatora konta blogowego który wita nas przy pierwszej wizycie w programie. Full wypas. Program automatycznie wykrywa naszą platformę blogową, dodatkowo mamy możliwość załadowania grafik do wpisu na imageshack, picturelli lub flickr (świetne, jeśli chcemy oszczędzać na transferze).

Zaczynamy pisać

Paski narzędzi Post2Blog są łatwe w użyciu (wstawianie obrazków – też łatwe)
pasek-narzedzi2

Okres aklimatyzacyjny przy edycji tekstów jest bardzo krótki, wystarczy zacząć pierwszą notkę na bloga i juz po kilku minutach program nie ma przed nami prawie żadnych tajemnic.

Edycja tekstu

Do dyspozycji piszącego są dwa tryby edycji tzw. „Post editor”, czyli widok jak w edytorze tekstów OpenOffice lub Word oraz „HTML Code” w którym kodujemy bezpośrednio w (X)HTML. Z rzeczy ponad programowych mamy takie przyciski, jakindeks górny oraz indeks dolny , z drugiej strony jednak brakuje przycisków wstawiających nagłówki <h1> … <h6> mimo, że program po ręcznym wpisaniu tagu <h3> wyświetla go prawidłowo (co zresztą widać na przykładzie śródtytułów tego wpisu). Nie będę opisywał wszystkich opcji programu, powiem tylko, że poza ewidentnym brakiem wstawiania nagłówków edytor ma wszystko na swoim miejscu.

Możliwości edytora wstawiającego obrazki są całkowicie wystarczające, łącznie z możliwością skalowania, tworzenia małego thumbnaila oraz dodania stopki do obrazka (patrz obrazek wyżej).

Wersje robocze na komputerze zapisywane są w postaci plików html, dodatkowo mamy pełną gamę możliwości, czyli

 • Ogłoszenie na blogu,
 • Ogłoszenie jako brudnopis

oraz dwa bonusowe pt.

 • Skopiuj cały wpis do schowka,
 • Post to Bulk File for Google Base” (ktoś wie, co to jest??)

Oczywiście, możemy też od razu opublikować wpis z programu.

Zalety

Gdybym miał opisać wszystkie opcje programu usiałbym napisać małą książkę (instrukcja obsługi ma 70 stron), ograniczę się więc do wybranych smaczków:

 • Edycja wpisu w programie MS Word lub w programie Post2Blog – w obu możesz korzystać z autokorekty w języku polskim.
 • Możliwości edytora Post2Blog pod względem tekstu są duże, w trakcie tworzenia wpisu możesz np. zmienić kolor i rodzaj czcionki albo kolor tła.
 • Określanie własnych słów kluczowych, np. za każdym razem, gdy w treści wpiszesz mistrzu pojawi się opisany link do twojego bloga.
 • Wtyczki do Internet Explorer lub Firefox by cytować teksty z innych blogów (przy czym możesz wybrać, czy dodatkowo ma się pokazywać mały zrzut ekranu strony pochodzenia cytatu).
 • Obsługa nieograniczonej ilości blogów i automatyczne rozpoznawanie wielu z popularnych formatów (m.in. WordPress, Blogger, Movable Type itp.).
 • Podstawowa obróbka grafiki zawierająca m.in. zmianę rozmiaru obrazka, dodawanie cienia, dodawanie thumbnaila i opisu zdjęcia.

Wady

 • Brak przycisków do wstawiania nagłówków <h1> … <h6>.
 • Brak zakładek, edycja wielu wpisów odbywa się w osobnych oknach.

Podsumowanie

Tytuł: Post2Blog (strona programu)

Licencja: Freeware

Wersja programu: 3.01

Producent: Bytescout (strona producenta)

Rozmiar pliku instalacyjnego: ok. 9,33MB

Rozmiar katalogu po instalacji: ok. 21MB

Ocena: 5,5 / 6