facebooktwitteryoutube
in Nieopisane - 14 Mar, 2015
by admin - no comments
Czy wystarczą 4 wpisy tygodniowo? [wnioski z ankiety]

W kwietniu 2008r. na makrocentrum pojawiła się ankieta pod tytułem “Czy sądzisz, że 4 wpisy tygodniowo (pn-czw) na makrocentrum.pl to …” z czterema możliwymi odpowiedziami:

1.) za dużo – 2.) w sam raz – 3.) za mało – 4.) nie mam zdania

W ankiecie wzięło udział 54 czytelników, z czego 2 osoby wybrały opcję “nie mam zdania”. Podsumowanie podziału głosów wśród pozostałych 52 respondentów wygląda następująco:

clip-image002

Dla większości (62%) cztery wpisy w tygodniu to odpowiednia ilość informacji, następna grupa (za dużo) odpowiada około 1/4 wszystkich głosów. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby, które oddały głos na “za mało” (ok. 1/6).

Problem

W przypadku ankiety polegał on na tym, że dodatkowo umieściłem informację o częstotliwości wpisów (pn-czw), więc nawet jeśli czytelnik uważał, że cztery wpisy na tydzień to odpowiednia ilość mógł odpowiedzieć “za dużo” lub “za mało”, bo

  • cztery wpisy (pn-czw) dzień po dniu mogą powodować uczucie natłoku
  • trzy dni przerwy (pt-nd) mogą wywołać uczucie niedosytu
Rozwiązanie

Zamiast szukać idealnego sposobu na rozmieszczenie wpisów w tygodniu i głowienie się nad tym w jakie dni pisać przyjąłem następujący schemat:

Wpisy będą pojawiały się co dwa dni.

Z założenia nie będzie ani wpisów “dzień po dniu” ani przestojów. W jednym tygodniu wpisy będą pojawiały się pn-śr-pt-nd, a w kolejnym wt-czw-sb, ale rozwiązanie “co drugi dzień” wydaje się dużo bardziej sensowne niż podanie konkretnych dni, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ten sposób dodatkowo dowiem się w które dni najwięcej ludzi czyta tego bloga. Całkowicie pominę tu fakt, że ostatnio liczba czytelników pozostaje na niezmiennym poziomie, więc szukam sposobów by to zmienić.

Czy dodając wpisy “co drugi dzień” zyskam czytelników? Mam nadzieję.

Czy dodając wpisy na blogu masz system czy polegasz na inspiracji?