facebooktwitteryoutube
in Różne - 20 Paź, 2015
by admin - no comments
Skuteczne blogowanie – źródła informacji

Kanały informacyjne odbierasz czytnikiem RSS, blipa czytasz ze strony internetowej, w zasobniku 3 komunikatory obciążają zasoby systemowe, wykop przeglądasz w zakładce, maile obsługuje program pocztowy a czat osobny program IRC. Multitasking? Nie, to tylko czas, który przecieka Ci między palcami.

Jednym z największych źródeł utraty czasu w blogowaniu jest pobieranie informacji. Szukając w dziesiątkach miejsc, z których zazwyczaj otrzymujemy potrzebne nam inspiracje i przełączając się między dziesiątkami różnych programów spędzamy na tym więcej czasu, niż trzeba.

Konsolidacja

Łącząc wszystkie wymienione czynności w dwa lub trzy pakiety na koniecznych czynnościach spędzimy znacznie mniej czasu. Mniej czasu na rzeczach koniecznych oznacza, więcej na to, co nas rzeczywiście interesuje. Jako przykład podam rozwiązanie, które od niedawna zacząłem stosować.

Multiprzeglądarka

Przeglądarka Opera to wielozadaniowy kombajn. Nie dość, że przeglądasz strony, to jeszcze czytasz pocztę, kanały informacyjne i czatujesz. Wystarczy wprowadzić ustawienia dla danego konta i już na wstępie mamy wiele wątków pod jednym dachem:

Strony internetowe obsługuje przeglądarką
Kanały RSS odbiera przeglądarką
Maile obsługuje przeglądarką
Czat IRC obsługuje przeglądarką
Obr. 1. – Zrzut ekranu panelu poczty przeglądarki Opera 9.27

przeglądarka Opera

Dodatkowe usprawnienia

Wykop

Każdy wykopiak chce być na bieżąco ze zdarzeniami swojego ulubionego serwisu. Zamiast jednak spędzać czas na ręcznym przeglądaniu można subskrybować najnowsze wieści za pomocą kanałów informacyjnych. Kilka przykładów:

http://www.wykop.pl/rss/index.xml to kanał RSS wątków na stronie głównej serwisu
http://www.wykop.pl/rss/kategoria/nauka.xml to kanał wątków strony kategorii nauka
http://www.wykop.pl/rss/wykopalisko.xml to kanał wykopaliska, czyli stron czekających na ocenę.
By być na bieżąco nie trzeba przeglądać strony wykopu, wystarczy odwiedzić ją dla informacji, które nas naprawdę interesują.

Blip

Strona główna blip także oferuje kanał informacyjny, podobnie jak strona każdego użytkownika, tematu itp. Jeśli natomiast chodzi o prostotę obsługi polecam witrynę BlipGo.pl ze względu na to, że subskrybując kanał informacyjny wszystkie informacje masz podane w postaci wątków, co znacznie ułatwia połapanie się w sytuacji.

 

BlipGo.pl

Komunikator

Drugim programem, z którego korzystam jest komunikator Miranda, który łączy prawie dowolną liczbę rożnych komunikatorów pod jednym dachem – u mnie akurat są to Gadu-Gadu i Tlen. (środkowe ikonki to WP-Kontakt i mRadio, z których obecnie nie korzystam)

 

Komunikator Miranda

Podsumowując

Zamiast gubić się w gąszczu otwartych programów i okien mam dwa, które z powodzeniem realizują wszystkie ich funkcje (Miranda ma zainstalowaną obsługę zakładek, tak samo Opera). Owszem, od czasu do czasu korzystam z programu FTP i odpalam zwykły program graficzny, ale zazwyczaj wystarczy, że rano włączę komputer i odpalę Operę, by być na bieżąco ze wszystkim, co chcę wiedzieć. Poranna wycieczka zajmuje mi ok. 30 minut, ale o tym następnym razem.

Jaki jest Twój sposób na multitasking? Czy uważasz, że korzystając z wielu programów tracisz czas?